úterý 3. února 2015

Washingtonský dekret - politický thriller, který Vás nepustí


Jussi Adler-Olsen – Washingtonský dekret

Nejprve jsem byla trochu zklamaná, že to není další setkání s komisařem Morckem a jeho kolegy z oddělení Q.
Ale hned po několika stránkách mě příběh zaujal. Na začátku je vědomostní soutěž, kde se setkáváme s hlavími postavami příběhu.
Tři výherci – Rosalie Leeova, T.Perkins a „Doggie (Dorothy Curtisová)  dostávají jako odměnu za výhru cestu po Číně. Na cestě je provází guvernér Virginie B. Jansen se svým týmem, manželkou a svou pravou rukou T.Sunderlandem.
Všechny členy týmu potkáváme o 16 let později, uprostřed prezidentské volební kampaně B.Jansena. Prezident B.Jansen – demokrat je zvolen a oslava tohoto vítězství se koná v jednom z mnoha hotelů otce „malé“ Doggie, který nového prezidenta moc neobdivuje, je totiž republikán. Doggie, Dorothy Curtisová mezitím vystudovala práva, pomáhala ve volební kampani nového prezidenta a teď si plánuje nádhernou budoucnost v Bílém domě.
Oslava zvolení nového prezidenta je ale pokažena tragickou okolností – vraždou prezidentovy mladé ženy. Z plánování vraždy je obviněn otec Doggie.
Po mnoha spekulacích jestli se nový prezident vzpamatuje ze svého smutku se B.Jansen ujímá svého úřadu. Události pak dostávají rychlý spád, prezident předloží „Washingtonský dekret“, který významně posiluje jeho vlastní moc, silně potlačuje práva a svobody v Americe, této kolébce demokracie.
Jeho spolupracovníci jsou nejprve zděšeni, ale rychle následuje několik tragických případů, smrtí, které mají podpořit nové nařízení. Nastává zmatek, odposlouchávání členů vlády i ostatních spolupracovníků prezidenta, všichni se bojí všech.
Souběžně čeká na ortel smrti otec Doggie, stále tvrdí, že je nevinný, ale nikdo ho neposlouchá, ani jeho dcera.
Je omezováno vysílání, připravuje se omezení internetu, různá média jsou zakázána či silně cenzurována. Z Ameriky se stává vojenská diktatura.
Doggie začíná mít pochybnosti o vině svého otce, ráda by nechala všechno ještě vyšetřit, chce požádat prezidenta o odložení popravy, k prezidentovi je ale těžké se dostat, zkouší to přes nejbližšího spolupracovníka T. Sunderlanda, když jí odmítá pomoct, napadne ho a musí prchnout z Bílého domu, okamžitě se stává hlavní hledanou osobou.
V celé zemi ale vládne zmatek, mnoho lidí se bouří, ale mají strach. Mnoho lidí ale začíná pochybovat a v tomto okamžiku se do Ameriky chystá britský premiér, který chce na vlastní oči vidět, co se v Americe děje.
Objevují se nové skutečnosti, podezření, že za vším tím zmatkem není jen prezident.
Návštěvu britského premiéra nelze odmítnout, celá situace má právě při jeho návštěvě vyvrcholit. Blíží se také poprava otce Doggie a stále víc lidí pochybuje o jeho vině, ale zdá se, že popravě už nejde zabránit.
Napínavé čtení, kdy mě až mrazí z pomyšlení, že není až tak složité zneužít moci i v dnešní době s médii, internetem, kdy je celý svět propojen, ale vlastně není…. A ani nemusí jít o tak velikou zemi jako je Amerika nebo Rusko.

Marie Valášková     

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.
                                                                            

Žádné komentáře:

Okomentovat