středa 11. března 2015

Bojíte se přízraků? Zkuste Přízrak od Nesba


Jo Nesbø - Přízrak

Jo Nesbø a Harry Hole. Tato dvě jména jsou sama o sobě pojmem, který bych se v oblasti detektivní literatury nebál označit visačkou fenomén. Kvalitní recenze by měla začínat představením díla s předpokladem, že čtenář o něm nic neví. Ale jak představit Přízrak, nový román autora s nálepkou nejlepší autor krimi žánru současnosti? Jak představit fenomenálního, téměř geniálního detektiva Harry Holeho, kterého celý život pronásledují osobní démoni počínaje smrtí matky v dětství a mladší sestry s vrozenou vážnou psychickou poruchou, až po smrt blízkých ve svém okolí, jejichž smrt si sám klade za vinu? Detektiva, který si za spojence v této vnitřní válce zvolil ještě horšího démona Jima Beama? Ano Harry Hole je alkoholik, který je popsán tak autenticky a věrohodně, až mám občas pocit, že Jo Nesbø si takovou závislostí musel projít sám.
Když jsem obdržel audioknihu Přízrak, trochu jsem zaváhal, zda se do knihy pustit hned, protože se jedná již o devátý příběh Harryho Holea a já jsem zatím přečetl jen prvních pět knih. Ale když jsem však viděl, že Přízrak jako audionahrávku čte Hynek Čermák, v jehož podání jsem měl možnost slyšet další dvě knihy ze série, neodolal jsem a pustil se do poslechu. Tady ještě musím zmínit, že tištěnou knihu, jako již tradičně, vydalo nakladatelství Kniha Zlín a stejně jako ostatní díla, která norský autor Jo Nesbø napsal, velmi kvalitně přeložila Kateřina Krystůfková.
Obálka knihy sama o sobě není příliš zajímavá, ale nápis Jo Nesbø je dost velkou upoutávkou.

No, možná jsem neměl díla, která mám v knihovničce připravená k přečtení, přeskakovat. V knize Přízrak jsem se dozvěděl, že Harry už u policie nepracuje, že tři roky žije v Honkongu a do Norska se vrací, protože se dozvěděl, že chlapec jménem Oleg, který mu byl kdysi téměř synem, byl zadržen a uvězněn ve vazbě kvůli podezření ze spáchání vraždy. Kromě toho jsem se dočetl, které postavy z dřívějška ještě žijí a které jsou již naopak po smrti. Tyhle informace mi trochu zkazili pocit, který mám z knih, které jsem ještě nečetl, ale na druhou stranu naopak podnítily mou zvědavost a chtíč právě po těchto románech. Ale nepřebíhejme. Myslím, že z děje jsem prozradil již dost, a rozhodně nechci čtenáře připravit o překvapení a požitek z čtení knihy tím, že bych prozradil víc.

Zkusím se tedy spíš zaměřit na to, v čem je kniha jiná, než předchozí příběhy. Oleg, který mezitím co Harry žil v zahraničí, dospěl a zapletl se do obchodu s drogami. A že v této branži jde o kejhák každou vteřinou, není potřeba dvakrát naznačovat. Novátorským počinem je paralelní příběh Olegova kamaráda, z jehož vraždy je Oleg právě podezřelý. A v čem, že je to nové? Přeci na paralelní příběhy v Harryho případech jsme zvyklí. Například v knize Červenka se vedle základního příběhu ze současnosti před čtenářem rozvíjí příběh válečných veteránů starý přes padesát let. Ano, a Červenka je jedna z mých nejoblíbenějších knih série. Ale to zvláštní na knize Přízrak je, že oproti zvyklostem je paralelní příběh vyprávěn obětí vraždy v první osobě, přičemž zbytek knihy je vyprávěn „klasicky“ ve třetí osobě. Zpočátku mě tyto dvě formy vyprávění trochu zmátly, ale když jsem pochopil a přijal autorův záměr, už jsem se uprostřed ostatního textu těšil, až „přízrak“ zase promluví.
Nejsem si úplně jistý, že Jo Nesbø v knize Přízrak využil plně potenciál drogového prostředí. Ale berme to tak, že se především jedná o detektivní, či krimi román, kde je důležité především odhalit vraha, či vrahy, jejich motivy a v neposlední řadě pobavit a udržet čtenáře v napětí.
Trochu mě zklamalo, že Harry si tak trochu převrací právo, jak potřebuje, a že se z něho stává poněkud větší superman, než v předchozích knihách. Navíc mě trochu zamrzelo, že, Nesbø vzkřísil již jednou v předchozích knihách uzavřené téma, jako by neměl dost nových nápadů, přestože sama koncepce knihy je dost originální. I přes tato drobná negativa si myslím, že Přízrak je další slušně zpracované dílo našeho milého Jo Nesbø. A tak se ponořme do vyprávění umírajícího feťáka a dealera drogového svinstva, který Oslem šíří ruská mafie:
Do hajzlu. V červenci se přeci prostě neumírá. Skutečně slyším kostelní zvon? Nebo byl v těch kulkách nějakej zatracenej halucinogen? Fajn. Tak tady to skončí. Vlastně, no a co má bejt. Tady nebo tam, teď nebo potom, ale vážně jsem si zasloužil umřít v červenci? Za zpěvu ptáků, cinkotu lahví, smíchu od řeky. Zasloužil jsem si ležet na podlaze v zablešeným feťáckým doupěti a v těle mít nadbytečnou díru, ze který všechno vytejká?

Otakar Nechvátal

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.


Přízrak - Jo Nesbø


Přízrak je případ Harryho Holea z roku 2011, který vyvolal u čtenářů rozporuplné reakce. Podle některých se Jo Nesbø zpronevěřil sám sobě a Přízrak silně překombinoval. Jak se ale na tuto detektivku dívá někdo, kdo zná pouze Harryho případy Pentagram a Sněhulák?
V Přízraku Harry není zaměstnán u policie a vyšetřuje již vyřešenou vraždu feťáka, protože z ní byla obviněna jemu blízká osoba. Policie si myslí, že mladého feťáka a dealera zabil Oleg, syn Harryho bývalé přítelkyně Rachel a někdo, kdo má nejblíže tomu, aby ho Harry nazýval svým synem. Zápletka známá z mnoha detektivek je v tomto případě doplněna o osobní příběhy lidí majících libovolnou roli v osloském drogovém průmyslu. Nesbø je jako jinde nechá vstoupit do děje, prozradí nám o nich téměř nepodstatné detaily z jejich života a teprve pak jim dovolí sehrát to, kvůli čemu je stvořil.
Celý příběh je prošpikován detaily z minulých Harryho dobrodružství, detektiv vstupuje na místa, která již dříve navštívil. Věrný fanoušek tohoto norského policejního génia může být v tyto okamžiky nadšený. Všem ostatním čtenářům servíruje Nesbø trefné postřehy, třeba ten o ztrácející se prestiži pilotů. Jednoho z nich nechává spisovatel si myslet, že jsou dnes jako řidiči autobusů. Případně nám nenápadně popisuje Norsko – jednou mají postavy krátkou promluvu v angličtině, jindy je nám sděleno, že teď tento konkrétní člověk mluví švédsky. Silně zaujme, pokud se v těchto popisech objeví něco, co koresponduje s běžnou představou toho, jak život v severských zemích vypadá. Třeba když se Harry potřebuje dostat do jednoho domu a klíč od něho trčí v zámku, pomyslí si jenom staré dobré naivní Norsko.
Nesbøho smysl pro detail spolu s popisem praktik mafie a místy zkorumpované policie přispívá k pocitu, že nečteme a neposloucháme pouze obyčejnou detektivku, ale výsek ze skutečného norského dění. Od běžných tuctových detektivek se Přízrak odlišuje i tím, že nám (či spíše svému otci) hlavní zavražděný vypravuje svůj příběh. Nezbývá nic jiného než čekat, zda v tomto vyprávění dojde i na vraždu, kterou všechno začalo. Jinak Harrymu jde jako jindy o život, neváhá porušit psaná i nepsaná pravidla a několikrát se málem napije alkoholu.
Audioverzi této knihy načetl Hynek Čermák a jeho přednes dodává Přízraku další rozměr. V něm se totiž jako v jiných Harryho dobrodružství vyskytují pasáže plné popisů, nuda, která by případně hrozila při čtení, tak při poslechu rozhodně nenastane. Kniha je rozdělena do 67 částí, jejich délka zřídka kdy přesáhne 20 minut.
S Přízrakem stojí za to se seznámit. Není nutné znát předchozí Harryho případy, aby se dosáhlo dokonalého čtenářského prožitku. Zmínky o tom, s kým se tento policista z Osla již setkal a že má místo jednoho prstu protézu, slouží spíše k tomu, aby byl čtenář zvědavý, co se Harrymu stalo, a přečetl si tedy některý z jeho předchozích případů. Přízrak je komplexní, o jeho protagonistech víme první poslední. Hlavní je ale to, že po celou dobu chceme vědět, co se stalo, stane a jak se z nastalé bezvýchodné situace Harry Hole zase dostane.

Magdalena Šejdová

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

1 komentář:

  1. Serii s Harrym čtu od Sněhuláka a je perfektní. Neřekl bych, že je přízrak nijak překombinovaný oproti dvoum knihám předelým. Nesouhlasím ani s tvrzením, že "Obálka knihy není příliš zajímavá" - mě přijde velmi povedená (porovnejte si s jinými jazykovými verzemi). Naopak souhlasím, že supermanské schopnosti Harryho knize ubírají.

    OdpovědětVymazat