úterý 17. března 2015

Být mladá, krásná, zdravá – a to navěky..


Děti Jidášovy - Markus Heitz

V Dětech Jidášových se snoubí svět fantaskní spolu se světem reálným z dob dávno minulých i současných. Příběh se odehrává ve dvou rovinách. První dějová linie se začíná odehrávat v roce 1670 a líčí příběh mladé dívky Skylli, jenž po ztrátě matky odejde z rodné vesnice se svým otcem, který ji zasvěcuje do světa vědy a bádání. Mladá Skylla prostřednictvím otce zjišťuje, upíři nejsou jen výmyslem prostého lidu, ale opravdovou hrozbou. Posléze se střetává s tajemným společenstvím vědců - Dětí Jidášových, a snaží se mezi ně vstoupit, aniž by tušila, že všichni jsou upíři.

Druhá dějová linie se odehrává v současnosti a vypráví příběh dospělé ženy Sii, která pracuje jako dohled nad umírajícími v nemocnici a ve volném čase si vydělává jako zápasnice v jakémsi undergroundovém klubu. Siin poklidný život naruší vpád minulosti, před kterou nelze utéct.
Děti Jidášovy jsou první knihou Markuse Heintze, kterou jsem četla, tudíž jsem neovlivněna jeho předchozí tvorbou. Ačkoliv se nejedná o žádný literární skvost, jenž by čtenáře uvrhl do hlubokého filosofického zamyšlení, bezesporu se jedná o dobrou oddechovou knihu, která čtenáře nenechá klidným, dokud se nepročte až k poslední stránce. Kniha je velice čtivá a děj je celkem svižný. I v pasážích, kde se relativně nic napínavého neděje, mě dokázala upoutat a zajímalo mě, co bude následovat. V příběhu nechybí ani romantická zápletka, ale od počátku je jasné, že nebude hlavním motivem celého příběhu.

Co se týče hlavní hrdinky, nejedná se o žádnou naivní kladnou postavu. Skylla rozhodně není černobílá. Není žádnou superhrdinkou zachraňující nevinné a bezbranné, umí být sobecká a jít si za svým štěstím i přes mrtvoly. Skylla je příjemně nepředvídatelná, předem mi nebylo jasné, jak se v další chvíli rozhodne či zachová.
Přechody mezi dějem odehrávajícím se v minulosti a dějem zasazeným do současnosti byly nenásilné a nerušivé.

Kniha se sice neumístí na přední příčky mých oblíbených knih, ale jejího přečtení nelituji a rozhodně se těším na další díly. Pravděpodobně prozkoumám i další Heiztova díla. Knize dávám tak tři a půl hvězdičky a vřele doporučuji.

Lucie T. M.

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat