úterý 19. května 2015

Ledové čtení plné sněhu, to je detektivka Sluneční bouře

Asa Larssonová – Sluneční bouře

Přeložila Jana Holá, Host 2011, 312 stran

Asa Larssonová pochází z Kiruny a původně pracovala jako daňová poradkyně. Obě tyto skutečnosti zakomponovala i do své prvotiny a její první kniha ze série případů Rebeccy Martinsonové nás zavede právě do Kiruny.

Rebecka Martinsonová pracuje jako právník ve Stockholmu. Tragická událost ji ale zavede zpátky do rodné Kiruny. Vrací se zpět, aby pomohla své přítelkyni z dětství Sanně, jejíž bratr Viktor byl brutálně zavražděn v místním kostele. Viktor už jednou prožil klinickou smrt a poté založil novou církev. Byl tedy v centru dění, a vzhledem k jeho téměř asketickému způsobu života, byla jeho smrt velkým překvapením.

Sanna je obviněna z bratrovy vraždy a na Rebecce zůstává jak péče o její dvě děti, tak snaha najít pravého vraha. Ve vesnici, kde každý něco skrývá, to ovšem není tak jednoduché. Nakonec i sama Rebeca se bude muset vypořádat s lidmi z minulosti a oživit dávno zapomenuté křivdy.

Čeká nás ledové čtení plné sněhu a mrazivých dnů. Autorka umí popsat tuhou zimu tak, že vás začnou zábst nohy. Jedná se ale spíše o oddechové čtení. Je to jedna z těch lehčích detektivek, kdy nemusíte přemýšlet o každém detailu a jeho pozdějším využití. Není tady tolik akce a autorka se ani nezaměřuje na krvavé detaily, ale větší důraz klade spíše na psychologii postav. Získáváme tak ucelený obrázek o fungování náboženské obce a o životě na maloměstě. Autorka nám postupně odhaluje pečlivě střežená tajemství, takže o napětí a překvapení není nouze. Vraha sice neodhalíte tak snadno, ale přesto pro mě kniha vyniká spíše krásným popisem krajiny a života na severu a rozpracovanou psychologií, než kriminální zápletkou. Série případů Rebeccy Martinsonové se zatím skládá z pěti knih – první je Sluneční bouře, dále pak Prolitá krev, Temná stezka, Než pomine tvůj hněv a zatím poslední Oběť Molochovi.

Vendula Počtová

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat