úterý 16. června 2015

Sbalili jste si na dovolenou vše? Co přidat i Nestydaté plavky? :-)

Nestydaté plavky - C. D. Payne

Příběh nás zavede do Ameriky 50. let. Do chvíle, kdy mladý Colm dokončí vysokou školu. Protože nebyl zrovna příkladný student a jeho otec nevidí nějaký vývoj pozitivním směrem, je odeslán do malého městečka v Kalifornii. Zde se má starat o firmu Elegantní dáma po svém zesnulém strýčkovi. Firma se jen tak tak drží nad vodou a vypadá to s ní stejně jako s Colmovým životem. Colmovi se tu nelíbí, chtěl by totiž do Hollywoodu natáčet filmy. Elegantní dámu tak bere jako krátkou zastávku, než otce přesvědčí, aby investoval do jeho natáčení. Mezitím ale musí zůstat. O byt se mu stará mladá hospodyně, takže aspoň v tomto směru je o něj postaráno. Zároveň s poznáváním firmy začne navazovat sociální kontakty ve svém okolí, v čemž mu pomůže jeho vzhled, podle všeho je pro dívky přitažlivý. To mu později zajistí poměrně zajímavé patálie. Nechci moc předbíhat, ale kolika lidem se podaří zasnoubit se dvěma dívkami naráz a přitom nebýt ani do jedné zamilován? A to ještě není vše. Ve firmě pro změnu zase jeho nápady nejsou moc vřele přijímány, protože některé jsou docela dost silné kafe na současnou americkou společnost. Je otázka jestli se mu podaří zvládnout firmu, svůj milostný život a ještě si splnit sen a natočit film.

Knihu jsem zhltl téměř za jeden den. Pokud se chystáte na dovolenou, tuto knížku si rozhodně nezapomeňte nahrát do čtečky. Já si čtení užíval, jakmile se příběh rozjede, nechce vás pustit. Vím, co říkám. Po celodenním čtení, jsem byl odměněn parádním příběhem, ale také bolestí hlavy a ztuhlého krku. Příběh je prošpikován vtipem. Někdy není na první pohled zřetelný, ale za chvíli zaútočí ze zálohy a pak to stojí za to. Když už hodnotím vtip, měl bych taky ohodnotit další kategorie. Proto musím zmínit i slušné množství lechtivých scén. Abych to osvětlil, zkusím vám napsat jednoduchý recept: mladý atraktivní muž s bohatým otcem a malé město, které má zrovna takových jako on nedostatek. A tak je o našeho hrdinu poměrně zájem. Jenže jeho láska mu stále uniká …

Kniha je super oddechové čtení, které nebude moc trápit vaše mozkové závity, můžete prostě vypnout a užívat si příjemného čtení. Knihu směle zařaďte na seznam dovolenkového čtení a vyrazte.

Spisovatele C. D. Payna můžete znát ze série knih Mládí v hajzlu. Nedávno měl i cestu po České Republice při představení nové knihy Neviditelný. Jeho knihy jsou u nás oblíbeny. A tak pokud vás nezaujala recenzovaná kniha (což je určitě škoda), podívejte po jiných. V nabídce na Palmknihách najdete celou zmíněnou sérii i rovněž zmíněnou novinku.

Petr Valenta


C. D. Payn: Nestydaté plavky

Paynův hlavní hrdina dospěl a vrátil se na konec 50. let. Tak by se ve stručnosti dala charakterizovat kniha Nestydaté plavky, která je plná klasického dvojsmyslného paynovského humoru, krásných žen a mužů, kteří jsou tak trochu troubové. Autor i v této knize zopakoval svůj obvyklý vzorec, který zřejmě na čtenáře stále funguje.

Starší Nick Twisp z Mladí v hajzlu oblékl retro kabát a v milostných vztazích stále tápe. To je Colm Moran, hlavní hrdina knihy. Ačkoli ho láká Hollywood a představuje si, že se stane režisérem nezávislých filmů, osud a smrt jeho strýčka ho zavane na americký venkov, aby se postaral o zděděnou továrnu na plavky pro plnoštíhlé. Ačkoli zpočátku svůj úděl bere jako „úlitbu bohům“ a nutnou překážku ve své filmové kariéře, zjistí, že maloměstský život mu může poskytnout mnohá rozptýlení v podobě sličné mladé hospodyně nebo dívky s titulem Švestkové královny. Colm, o kterého se dívky kvůli továrně perou, však působí jako trouba, který mezi nimi lítá jako pingpongový míček a s radostí se nechává zneužívat, přestože příliš potěšení se mu na oplátku nedostane. Další dějovou linkou je vývoj výroby v továrně, který se mu i přes jeho počáteční pochyby podaří poměrně pozvednout.

Knihu určitě doporučuji jako lehkou četbu k vodě nebo na prázdniny. Milovníci Mládí v hajzlu a retra budou určitě spokojení. Já osobně bych vzhledem k historickým kulisám přivítala více popkulturních narážek a větší propojení s dějinnými událostmi.

Aneta Bednářová

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat