čtvrtek 30. července 2015

Od konce k začátku: Jeffery Deaver boduje na plné čáře…

Jeffery Deaver – Říjnový seznam 


Jeffery Deaver je již řádku let mezi králi detektivek. Jeho styl je jedinečný, příběhy plné šokujících zvratů a dokonalých zápletek. Říjnový seznam není přímo typickým dílem, protože je psán od konce k začátku, zato je to naprosto dokonale propracovaný příběh, který vyrazí dech…

Pravidelného čtenáře detektivek jen tak něco nepřekvapí. Sem tam možná nečekaný pachatel trestného činu, sem tam dobře propracovaná zápletka. Napsat ale příběh, který začíná poslední kapitolou a postupně se propracovává k začátku, to je opravdu umění. A Jeffery Deaver ho zvládl na jedničku.
Ze začátku působí poněkud chaoticky. Spousta osob, rychlý spád… Krátké kapitoly, které moc vodítek neposkytují. Ale čím víc se čtenář propracovává k první kapitole, tím víc zůstává v němém úžasu.

Zápletka se jeví jednoduše - mladá žena je vydírána a jako rukojmí je držena její malá dcera. Musí najít tajemný Říjnový seznam a zaplatit výkupné. Sama ale nemá ani jedno... Jak tuhle situaci vyřeší a jakou roli v celé věci hrají ostatní postavy?

Nebyl by to ale Deaver, kdyby vše nebylo tak trochu jinak. Před očima čtenáře se rozplétá dokonale postavený příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Nechybí mu napětí, dynamicky utíkající děj, který Vás nenechá odpočinout a nutí Vás číst, dokud se nedostanete k poslednímu slovu.
Děj je postavený především na dialozích. Samozřejmě mu nechybí dovysvětlení v podobě myšlenkových pochodů postav, ale dialogy jsou to, co pomáhá příběhu udržet napětí a rychlý spád. Když se pak dostanete k závěru a odkryje se před Vámi zápletka, možná budete muset listovat zase na začátek, ale mohu garangovat, že Deaver Vás opravdu překvapí. Ani ne tak rozsahem jako dokonalou zápletkou a netradičním zpracováním.

Hodnocení: 95%

Tereza Bártová


Jeffery Deaver: Říjnový seznam

Nejprve se musím přiznat, že Říjnový seznam byla má první přečtená kniha od autora Jefferyho Deavera. Přitom čtu detektivky velice ráda a v knihovničce nebo na čtečce jich mám už hodně.
Dá se říct, že autor svému řemeslu opravdu rozumí. To dokazuje jeho odvaha začít psát knihu od konce na začátek.
Příběh jsem zpočátku vnímala dost obtížně. Chvílemi jsem přemýšlela o tom, jestli se mi vůbec text stáhl do čtečky dobře. Ale pravdou je, že vás autor vhodí hned na začátku do rozbouřených vod událostí s tím, že se prostě musíte rychle v ději zorientovat. Chce to číst si kapitoly jakoby odděleně, pak už se rychle zorientujete a vše do sebe začně pomalu a pěkně zapadat. Je pravda, že mi to pár kapitol teda trvalo, ale když jsem se „chytla“ děj mě doslova pohltil. Hlavní postavy jsou dobře zapamatovatelné a není jich moc. Zápetka a styl vyprávění je díky vyprávění od konce na začátek docela zvláštní a netradiční. Ještě jsem se s tím u žádné knihy teda nesetkala., ale Jeffry Deavera dokázal, že to tak jde. Celá dějová línie je převrácena a přesto se můžete těšit na napínavý příběh, ve kterém nechybí neuvěřitelné zápletky, které vás překvapí a dostanou. Když už si myslíte, že vás nic nepřekvapí, zjistíte, že nic není takové, jak se za začátku zdálo. Díky tomu pak dává smysl čtení od konce na začátek, protože jinak by děj tak nevynikl. Na co se teda můžete těšít?
Příběh začíná ve chvíli, kdy vyděšená a rozčilená Gabriela McKenziová čeká na zprávy o své unesené dceři Sáře. Padouch jménem Joseph ji odvedl a snaží se Gabrielu vydírat. Chce po ní půl milonu dolarů a tzv. Říjnový seznam. Tajemný dokument Gabrielina bývalého šéfa, který zpronevěřil peníze a utekl do zahraničí neznámo kam.

Jenomže co když je všechno úplně jinak? Kdo je na straně dobra a kdo na straně zla? To co si myslíte na začátku knihy, může být po pár kapitolách úplně jinak. A to se mi líbí. Říjnový seznam je osvěžující změnou oprotí jiným detektivkám, protože tady neodhadnete dopředu co se stane, kdo je padouch a jak to všechno dopadne.

Knihu doporučuji všem, kdo mají rádi napětí, dobrodružství a nebojí se číst příběh naruby.

Sisa Beránková

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat