úterý 4. srpna 2015

Výborná detektivka, co má tah na branku, píše náš blogger

James Patterson - Pohlednice smrti

Už dlouho se mi nestalo abych přečetl knihu jedním dechem za dva dny.

A to jsem měl připravené tři skvělé filmy, v televizi byl tenis a golf a moje nová kamarádka se konečně rozhodla, že mi dovolí se přiblížit blíže než na délku paže.
Sice mi po minulém víkendu pod očima naskočily pytle jako míval jeden z našich prezidentů a v zrcadle mne obličej vítal zprávou: “Čau, já jsem tvoje stáří!”, ale stálo to za to, dal jsem to!

Příběh Pohlednice smrti není nijak mimořádný a dalo by se říct, že je až tak trochu klišé. Úchylní sérioví vrazi provádí s mrtvolami obětí jakési umělecké rituály, hlavní hrdina detektiv se opíjí aby zahnal deprese a jeho kolegyně novinářka právě prošla lesbickým vztahem. Skandinávská policie je plná zabedněnců kteří svému americkému kolegovi nevěří, ale on je z osobních důvodů ochoten obětovat vše aby vrahy dopadl. Mýlím se když poukážu na to, že to už tu bylo a je snad přespříliš často?
Ale o to v detektivním žánru vůbec nejde. Jde o hrdiny a to nejen o ty kladné. Jde o situace, napětí v dialozích, vývoj příběhu a finální rozuzlení, tedy dopadení vraha, či v tomto případě vrahů. Jde o přátelství, nenávist, vášeň, někdy o lásku a hlavně o smrt. To všechno v této knize skvěle funguje.
Příběh běží jak dobře promazaný stroj, nezasekává se v peripetiích jako u některých jiných moderních autorů detektivek, kdy si neodpustí nudit čtenáře trapnou snahou o umělecký popis nepodstatných kravin, aby ukázali jak jsou vzdělaní. Tato detektivka má tah na branku. Připomíná mi některá z děl mistra tempa Dicka Francise, či jiných klasiků moderního detektivního žánru, třeba Ed McBaina.
V závěru knihy jsem se dočetl že Patterson prodal 250Mio kopií svých knih a když to srovnám se 400Mio Rowlingové která je světový fenomén, divím se, že jsem ho objevil až teď. Taky se divím že český čtenář adoruje Jo Nesbo a patří k dobrému vkusu mít knihovnu napěchovanou jeho tituly, zatímco se Patterson krčí ve spodních pozicích v knihkupectví a téměř nikdo ho nezná. Vlastně se ani nedivím. Prodejnost není o kvalitě, ale o marketinku který dokáže vyvolat davové šílenství. Prokousal jsem se pár tituly Jo Nesbo a rozhodl, že ho příště budu číst jen kdybych ztroskotal na pustém ostrově a jiné knihy nebyly. Z mého pohledu to je průměr detektivního žánru vyhoněný reklamou.
Přečetl jsem tři knihy Pattersona a jsem šťastný že jich mám ještě tolik před sebou. Každá z nich byla na jiné téma, ale stejně napínavá a čtivá.
James Patterson je pro mne nově objevený spisovatelský šampion.

Oliver Burian

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat