čtvrtek 17. září 2015

Klasika, která vás naprosto uchvátí

Jako zabít ptáčka, autorka Harper Lee


Jsou lidé, kteří v životě udělají jednu jedinou věc a ta stojí za to. To je i případ americké spisovatelky, která svým společenským románem dokázala uchvátit čtenáře po celém světě.

Autorka knihy se narodila 28. dubna v Monroeville v Alabamě, je potomkem jižanského generála Občanské války Roberta E. Lee. Jejím přítelem byl Truman Capote, který jí pomohl s vydáním jejího jediného románu "Jako zabít ptáčka". Bylo ho prodáno 40 miliónu výtisků po celém světě a autorka za něj v roce 1961 získala Pulitzerovu cenu za literaturu. Pracovala jako úřednice letecké společnosti, dnes je v penzi. Recenzované dílo je z roku 1959, u nás bylo vydáno naposledy vydavatelstvím Mladá Fronta v roce 2015 o 280 stranách, v překladu Marcely Maškové a Igora Hájka.

Nelle Harper Lee
"Když ho tedy nemáš obhajovat, tak proč to děláš?" "Z mnoha důvodů," řekl Atikus. "Hlavním důvodem je, že kdybych ho nehájil, nemohl bych jít se vztyčenou hlavou po městě, nemohl bych zastupovat náš okres v zákonodárném sboru, nemohl bych dokonce ani tobě a Jemovi nakázat, abyste něco nedělali."

Maycomb v Alabamě je bezvýznamné ospalé provinční městečko obklopené poli s bavlnou. Jsou třicátá léta 20. století a USA svírá hospodářská krize. O letních prázdninách je největší starostí osmileté Čipery a dvanáctiletého Jema vymýšlení plánu, jak vylákat místního podivína z domácího vězení. Jejich otec je advokát Atikus Finch, který se ujímá obhajoby mladého černocha obviněného ze znásilnění mladé dívky. Všechny je čeká velký, ale často i marný boj s předsudky, strachem, nenávistí a rasismem.

O čem je vlastně tato kniha? Po jejím přečtení možná získáte pocit, že jejím hlavním tématem je rasismus nebo nespravedlivý soudní proces. Ale pokud si z ní vezmete tento závěr, kniha se vám líbit nebude. Není nijak zvlášť extra napsaná, sice se výborně čte, ale někdy je to spíše jako dětský deníček. Tak proč je z ní většina čtenářů tak nadšená? Myslím si, že je to právě proto, že příběh je vlastně úplně obyčejný. Jsou v něm lidé a věci krásné a ošklivé nebo spravedlivé a nespravedlivé. A takový je život sám, tak to v něm chodí.

"Chtěl jsem, abys u ní něco poznal, totiž co je to opravdová statečnost, abys neměl představu, že statečnost znamená člověka s puškou v ruce. Statečnost začíná tehdy, když víš, že jsi poražen, ještě než se do něčeho dáš, a přesto se do toho dáš a dovedeš to až do konce, ať se děje co děje. Málokdy zvítězíš, ale někdy se ti to podaří".

Ano, téma rasismu a soudního procesu, v kterém ti špatní vítězí , tu je. Ale rovněž obrovské morální poselství, ztvárněné postavou advokáta Atika. Takoví lidé, kdy většina ostatních vstane, když odcházejí, mají úctu ostatních. A k ní nejsou potřeba funkce, moc nebo peníze. Takové osobnosti tu byly a jsou v každé době. Jen jich je málo, ale to už je na světě tak zařízeno, mnoho jich nikdy nebude. Jedině pokud se pokusíme vychovávat své děti, stejně jako Atik vychovával ty svoje. A proto podle mě pro úspěch románu je zásadní to, že na celý příběh dospělí nazírají jejich očima.

Skvělý Gregory Peck v roli Atika

Podle knižní předlohy byl roce 1962 natočen režisérem Robertem Mulliganem film s originálním názvem "To Kill a Mockingbird". Hlavní roli Atika ztvárnil Gregory Peck a postavu Čipery Mary Badham. Film byl neméně úspěšný jako román, získal osm Oscarů a pět zlatých Glóbů. V letošním roce vyšla v anglickém jazyce překvapivá novinka: kniha Jdi a postav hlídku. Jde o nečekaně nalezený rukopis, který na původní dílo dějově navazuje o dvacet let později. Počet objednávek na portálu Amazonu, překonal dosavadní rekord, který vytvořil poslední díl Harryho Pottera.

Atikus vypadal, jako by potřeboval rozveselit. Rozběhla jsem se k němu a začala ho ze vší síly objímat a líbat. "Ano, tatínku, rozumím,", ujišťovala jsem ho. "Pan Tate měl pravdu." Atikus se vyprostil z mého objetí a podíval se na mě. "Jak to myslíš?". "To by přece bylo jako zabít ptáčka, jako zastřelit mnohohláska, že?".

Knihu určitě nečtěte v autobuse nebo ve vlaku, ale hezky doma v křesle s kávou nebo sklenkou vína, abyste na ni měli klid. Pokud vše dobře dopadne, tak Jdi a postav hlídku vyjde na jaře roku 2016. Do té doby si můžete přečíst podle mě tento skvělý román s výbornými dialogy, který každého donutí k zamyšlení nad spoustou věcí. Já například uvažoval nad tím, proč ta spousta lidí, kterou advokát Finch okouzlil, se nechová stejně jako on. Asi je to tím, že jde o morální vzor, ideál, který nelze dostihnout. Ale je jisté co se stane, když se každý čtenář zachová alespoň jedenkrát v životě jako Atikus. Na světě bude hned o něco lépe.

Moje hodnocení: 100 %
Jan Šik

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat