středa 30. září 2015

Pro fanoušky Terryho Prattcheta a Zeměplochy je Pod parou rozhodně nutnost :-)

Terry Pratchett – Pod parou

Tvorbu Terryho Pratchetta musíte milovat nebo nenávidět. Anebo taky se k zamilovanosti postupně prokousávat. A tohle byl i můj případ. Nejdříve mě podivný britský humor a místy docela zmatené a rozvleklé psaní odpuzovalo, a říkal jsem si, jak tohle sakra může někdo číst? Žádné kapitoly, jedna věta půl stránky? U Terryho Pratchetta žádný problém. Jenomže ono to dává smysl, a tak nějak se to čte samo. Jen tomu dát šanci.
Bohužel kniha Pod párou je předposledním dílem autora, který zemřel 22. Března 2015.

Děj románu Pod párou vás zavede opět do městečka Ankh-Morpork. Tentokrát se tu však událo něco velkého a nevídaného. Do města totiž dorazilo období páry. Tento div všechny učaruje, dokonce i jinak nenápadného Važuzla - tajemníka “milosrdného” tyrana Vetenariho. O rozšíření železnice se však hlavně postará “skoro” polepšený podvodník Vlahoš von Rosret. Ovšem uvést celý projekt k životu nebude zdaleka tak jednoduché, jak by mohlo na první pohled vypadat. Vlahoš se bude muset hodně snažit a překonat spoustu zdánlivě neřešitelných problémů, aby uvedl páru do běžného života lidí. V knize se kromě Rosreta setkáte i se spoustou dalších známých postav Zeměplochy - velitelem Elániem, Králem Jindřichem a spoustou dalších.
Román Pod párou je plný vtípků, úsměvných situací a černého humoru. Najdete tu také odraz dnešní doby - vagóny určené pro ženy, které cestují samy nebo třeba rozdělení podle třídy. Dokonce se tu objeví i zmínka o metru. Samozřejmě v trošku jiném podání, než v naší době.
Děj odsýpá a neustále nutí čtenáře k čtení dalších a dalších řádků. Pravidlo, dočtu kapitolu a jdu spát, zde totiž neplatí - v knize žádné kapitoly nejsou. Hlavní zápletka není průhledná a předvídatelná. Vaši pozornost si udrží až do samého konce.

O český překlad se opět postaral dvorní překladatel příběhů ze Zeměplochy - Jan Kantůrek. Český jazyk je velice bohatý na slovíčka a pan překladatel toho využívá, jak nejvíce to jde. Jeho práce má nemalou zásluhu na tom, že jsou knihy Terryho Pratchetta u nás tak oblíbené. Dokonce se i podílel na několika audio knihách. Jeho hlas je stejně hbitý jako pero, a posluchači přinese opravdu neobyčejný zážitek.
Knize Pod párou nemám co vytknout. Je to skvělé dílo, skvělého autora. Není však pro každého. Prokousat se autorovým stylem psaní a podivných vtípků, je ze začátku poněkud nezvyklé. Ale komu se to podaří, dostane za své úsilí pořádnou dávku humoru a skvělý příběh. Kdoví, třeba po přečtení dostanete chuť na další díla Terryho Pratchetta. U mě tomu tak bylo.

Pavel Šnábl

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat