čtvrtek 3. prosince 2015

Zaujme vás detektivka ze 17. století stejně jako naše recenzentky?

S. Thomas: Zločin v Yorku

Očekávání:
Prostě detektivka odehrávající se v sedmnáctém století. Baví mě číst o starých dobách, prodírat se ulicemi společně s hrdinou nebo hrdinkou knihy a nakouknout do „zákulisí“ toho či onoho prostředí. Tentokrát to mělo být řemeslo porodní báby.

Skutečnost:
Příběh mi vydržel na čtyři hodiny a třicet minut, které jsem strávila s úžasnou hlavní postavou a je mi naprosto jasné, že jsme se neviděly naposledy. Už teď pokukuji po pokračování a nesnáším se za to! Proč? Protože je to návykové a člověk si nemůže pomoci. Jenže hrozí, že to dopadne třeba jako s mou oblíbenou Agathou Raisinovou… knihy se neprodávají tak, jak by vydavatelství potřebovalo, a další nevyjdou, což mě akorát roztočí do vrtule.

Bridget je svéráz. S nikým si nebere servítky, nehledí na vlastní bezpečí a pouští se bezhlavě do záchrany přítelkyně a netuší, do čeho to vlastně strčila nos. Jenže jakmile se zakousne, už se nepustí. Riziko neriziko. Bavilo mě postupně spolu s ní objevovat stopy, odhalovat další a další důkazy, dokud nebyl konec!

Už se mi dlouho nestalo (kecám, naposledy včera, kdy jsem šla spát v půl druhé ráno, ale o tom u jiné recenze), abych u knihy vydržela tři hodiny v kuse! Bylo to tak napínavé a já prostě musela vědět, kdo to byl!
Autor má úžasný talent. Jeho styl psaní mi dokonale vyhovuje. Detailů není málo ani moc. Jak se prodíráte řádky, máte skoro pocit, že na té špinavé ulici v dešti promáčení na kost stojíte také. Jedním slovem ÚŽASNÉ a já se nebudu dál rozepisovat. Dávám pět kachniček z pěti a už teď se na Bridget a její další zážitky těším.

PS: postava je psána podle ženy, která skutečně existovala. Jen pár detailů autor upravil, zřejmě, aby se mu příběh snáze psal.

Kateřina Dušáková


Zločin v Yorku


York, ctihodné město Anglie, je obklíčeno parlamentalisty. Píše se rok 1683 a Anglie je na pokraji války. V radě města proti sobě bojují dvě nepřátelské frakce a na ulicích potkáte opilé vojáky, kteří se ničeho neštítí. Porodní bába Bridget Hodsonová je vdova, schopná a vážená bohatá paní. Přesto však neváhá pomáhat rodičkám ve dne i v noci.

Městem se roznese zpráva, že manžel její přítelkyně Esther Cooperové byl zavražděn. Najde se i utrejch, kterým byl otráven a vše nasvědčuje tomu, že vražednicí je manželka. Po rychlém soudu, kdy chce starosta ukázat pevnou ruku v obleženém městě a Esther je odsouzena k smrti upálením. Naštěstí Bridget zjišťuje, že je Esther těhotná a tak bude upálena až po porodu. Porodní bába nevěří, že je její přítelkyně vrahem a začíná pátrat na vlastní pěst. Do svých služeb přijme Marhu, služku, která v sobě skrývá mnohá tajemství. Pomáhá jí při porodech a hlavně v jejím pátrání. V rychlém sledu se střídá jedna výhrůžka za druhou, Bridget ohrožují neznámí útočníci a odsouzení Esther je všeobecně vítáno s ulehčením. Bridget však při svém pátrání zjišťuje, že horlivý puritán pan Cooper není zase takový výlupek ctnosti. Porodní bába navštěvuje chudé příbytky i bohatá místa. Nikdy však nezapomíná na jedno- v první řadě je pomoc rodičkám a novorozencům. Proto pátrá po vrahovi, který zabil pana Coopera, aby pomohla nešťastné budoucí matce. Zjišťuje, že ne všichni jsou nevinní a chtějí znát pravdu.

Když se řekne středověká detektivka, člověk se pomalu vyděsí, co to asi bude za hrůzu. Tahle knížka mne mile překvapila. Je sice zasazena do středověku, ale lidé jsou stále stejní. Boj o moc, znásilňování sloužících, hrubé zacházení s učni, nepořádek a špína kam se podíváš. Lidé nejsou jen černí a bílí, zlodějka, zneužívána vlastním pánem, nakonec pomáhá ostatním.

Musím přiznat, že se mi Bridget líbila. Možná tím, že nedala na pomluvy a první pohled a snažila se dobrat pravdy, možná tím, že si nenechala vše líbit. Nevím, jestli vše odpovídá té době. Zdá se, že takovou emancipovanou ženu by v té době muži nesnesli. Ale tahle knížka není sonda do dějin. Je to dobrý detektivní příběh, který si rádi přečtete a budete překvapeni závěrem. Líbila se mi a myslím, že si ještě někdy znovu přečtu.

Zdena Posekaná

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat