čtvrtek 21. ledna 2016

Prastarými chodbami léčebny za nocí obchází přízrak..

Mo Hayder Panenka

Tento thriller se odehrává v psychiatrické léčebně. Pacienti i personál jsou vystrašeni tajemným přízrakem, mají strach chodit do práce a tak Jo Grande, koordinátor má problém jak zajistit dozor, ale pomalu se i on začíná obávat tajemného přízraku. Obrátí se tedy na policii, ale inspektor Jack Caffery se zrovna zabývá jiným vyšetřováním a tak se mu do tohoto případu moc nechce. Situace se ale pomalu začíná měnit, objevují se různé podezřelé okolnosti a ztratí se také propuštěný pacient Isaak Handel, ale všude se po něm objevují různé panenky.

Zajímavý je vhled do systému péče o psychiatrické pacienty. Pak jsou tu momenty, kdy jsem si nebyla jistá, co je skutečnost a co je blud. Koordinátor Joe má úžasnou empatii a dovede velmi dobře navázat vztah i s velmi nemocnými lidmi. Zaujal mne také pohled jakoby z druhé strany, z pohledu pacientů v ústavu, ale víme vlastně co se odehrává v myslích našich nejbližších, kde je hranice „normálnosti“? Zkuste si sami pro sebe připustit vlastní bludy, všichni je máme, ale kdo o nich bude mluvit… schválně se zeptejte svých kolegů, přátel, podobně je to se strachy, jen děti přiznají čeho se bojí (lupič pod postelí), ale dospělí se přece nemohou bát.

Líbil se mi styl příběhu, jak se pomalu setkáváme s jednotlivými aktéry, nejprve nijak nezapadají do probíhajícího děje, ale postupně jsou doplněny informace a jednotliví aktéři se propojí. Linie příběhu z psychiatrické léčebny je víc propracovaná než linie pátrání s kolegyní Blechou, tam se mi to zdá trochu nedotažené, ale zase můžeme zapojit fantazii..

Marie Valášková

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat