čtvrtek 7. ledna 2016

Vtipné glosy ze života herečky přináší kniha Kafe a cigárko

Kafe a cigárko (aneb Historky z hereckého podsvětí) - Marie Doležalová

Když si mladičká herečka Marie Doležalová zhruba před patnácti měsíci zakládala blog, ani v nejmenším se jí nesnilo o tom, že se z něj stane fenomén. Neměla v úmyslu s ním prorazit a nečekala, že jednou svoje historky vydá knižně. Ona jen uskutečňovala svůj sen psát o světě, ve kterém se pohybuje a přiblížit herecké podsvětí těm, kteří by do této oblasti jinak neměli šanci nahlédnout. Její úspěch přišel jako blesk z čistého nebe a ona sklízí jen samou chválu. Ocitla se v pohádce.

Herečka a blogerka Marie Doležalová už dávno není jen lesbičkou z Pusinek, stydlivou Sašou z českého sitcomu s názvem Comeback, culíkatou moderátorkou z Planety Yó, či pouze jednou z hereček Divadla Na Fidlovačce. Dobrou pověst si získala i díky nespočtu dalších projektů. Rok 2015 pro ni byl více než úspěšný. Za psaní svého blogu získala Magnesii Literu, zazářila ve StarDance a nyní vydala knížku složenou ze svých blogových článků.

Knížka Kafe a cigárko s trefným podtitulem Historky z hereckého podsvětí je po vzoru své blogové předlohy pojmenována po dvou věcech, které k Marii Doležalové, ač si to člověk při prvním dojmu nedovede představit, neodmyslitelně patří. Herci zkrátka bez těchto dvou povzbudivě uklidňujících a návykových pomůcek nefungují. Chcete-li mezi herce zapadnout, musíte si s nimi dát cigárko. Však právě s ním v ruce se odehrávají ty nejdůležitější debaty a nejnapínavější chvíle těsně před premiérou, případně po úspěšném představení.

Marie Doležalová s grácií sobě vlastní a (ačkoli by se jistě téhle masky ráda zbavila) s vrozenou roztomilostí, popisuje nejrůznější zážitky ze světa za oponou, ve světle reflektorů, v herecké šatně, na konkurzech i v tom mezidobí, kdy se herci utápí v sebelítosti, že nemají práci a že je jejich kariéra nenávratně v háji. S typickou ironií a sebekritičností shazuje vlastní úspěchy a mluví i o tom, na jakou úroveň se někdy herci musí snížit, aby vůbec mohli dále existovat a zcela beze studu přiznává, že i ona už má pár takových zkušeností za sebou.

Marie je prostě normální holka, jen má to štěstí, že v životě dělá to, co ji skutečně baví. Všechno si v životě vydřela a její nesobeckost a opravdovost musí být sympatická absolutně všem. Nevtíravý literární styl a typický blogový formát je hodně univerzální, čte se s neuvěřitelnou rychlostí a i přes celkovou délku knížky budete mít tento svazek přečtený za chvíli a s láskou se k němu budete vracet.
Největší výhodou téhle skromné knížky je bezpochyby to, že nabízí to, co dnes lidé vyhledávají nejvíce. Autenticitu a opravdovost. Marie si na nic nehraje a zkrátka píše o tom, co dobře zná. A tenhle přístup se jí vyplatil.

Knížka samotná neobsahuje žádnou přidanou hodnotu oproti blogu. Je to prostě sbírka takřka všech jejích článků, uspořádaných pěkně logicky za sebou a zabalených do povedené obálky, což ocení jistě zapálení knihomolové, kteří zkrátka mají rádi všechno pohromadě, pěkně fyzicky vystavené v papírové podobě na své knižní poličce jako další trofej do sbírky.

Nejsou zde vynechány ani obrázky, ať už jde o samotné Maruščiny fotky, čiilustrace z pera Honzy Hofmana, které dodávají jejím historkám šťávu a čtenáře na závěr každého článku pobaví, jelikož trefně shrnují to, na co někdy nestačí ani tisíc slov.

Marie zřejmě ráda dělí lidi a situace, o kterých píše do několika kategorií a toto dělení je pak hlavním prvkem většiny kapitol. Téměř vždy dokáže dokonale uhodit hřebíček na hlavičku a čtenář se jen usmívá a přikyvuje hlavou. Ačkoli ne všichni mohou její zážitky aplikovat přímo na herectví, na své si přijde úplně každý, neboť její postřehy a dojmy se hodí i na každodenní situace a nejen kolegyně a kolegové z divadla a filmu se v jejím psaní najdou.

Herečka je zajímavá a svá nejen na prknech, která znamenají svět, či tanečním parketu, ale i v písemném projevu. Její nezaměnitelný rukopis baví, srší z něj vrchovatá dávka pozitivní energie podivně smíšená (a zdánlivě neslučitelná) s neuvěřitelným cynismem a tento mišmaš na čtenáře perfektně funguje.

Nyní po vydání knížky a skončení StarDance se doufejme můžeme opět těšit na pravidelnou každočtvrteční dávku Marušky na on-line Kafi a cigárku. Ale to se uvidí.
Kafe a cigárko je příjemnou oddechovou sbírkou krátkých ústřižků Maruščina života, který dokáže, že si sympatickou zrzku oblíbíte ještě více, než kdy dřív. Knížce nechybí vtip, inteligence ani jiskra. Zkrátka má všechno, co knížka podobného ražení mít má a ve své kategorii exceluje. Osobně se moc těším, na další Maruščiny počiny a myslím si, že o ní ještě hodně uslyšíme.

Kateřina Chybová

Elektronickou verzi knihy můžete zakoupit zde

Žádné komentáře:

Okomentovat