čtvrtek 18. února 2016

Pojďte se příjemně bát...

Yrsa Sigurdardottir : Pamatuji si vás všechny

Pokud budete mít možnost jet v zimě do opuštěné islandské vesnice, do které se dá dostat pouze lodí a vy nevlastníte loď, abyste mohli rychle odjet, dobře si to rozmyslete a pokud možno nejezděte. Mohli byste dopadnout jako tři hlavní hrdinové knihy a zůstat ve strašidelném domě bez elektřiny. Zjistíte, že poslední majitel před pár lety zmizel a jeho mrtvola se nikdy nenašla. Co v domě najdete, jsou záhadné stopy mořské vody, mušle, zápach a vrzající prkna. Občas uslyšíte dětský pláč nebo najdete na stole kříže z náhrobku. Počítejte s tím, že se vám sám od sebe vybije mobil a vy si nemůžete zavolat loď, aby vás odvezla.

Kniha vypráví ještě jeden příběh. Psycholog Freyra přišel před třemi lety od malého syna. Benni zmizel beze stopy při hře na schovávanou . S Freyrou se setkáváme v době, kdy je rozvedený a řeší případ vloupání a vandalismu v mateřské školce. Na zdi je navíc nápis: „Špinavé“. Při zjišťování všech okolností případu se dozvídá, že stejné vloupání proběhlo před padesáti lety na základní škole. Dostane dokonce do rukou fotky škod způsobených vandalem a vidí, že ve škole bylo na zeď napsáno stejné slovo stejnou rukou. Je něco takového ale vůbec možné? Navíc se ukáže, že pár týdnů před vloupáním do školy zmizel jeden z žáků beze stopy stejně jako Freyrův syn. Co mají obě zmizení malých chlapců společného?

Knihu jsem si půjčila, abych se zase jednou pořádně bála. V první třetině jsem byla zklamaná, protože v domě se toho kromě strašení moc neděje a příběh je trochu předvídatelný. Jak se ale dozvídáme jednotlivé kousky skládačky ohledně vloupání a zmizení obou chlapců, příběh dostává grády a opravdu je čeho se bát. Duchové už nejsou jen v domě, ale snad na celém Islandu, lépe řečno všude tam, kam se Freyra dostane. Nakonec jsem s napětím očekávala, kdo je pachatel či pachatelé. Ukáže se totiž, že někteří žáci školy v dospělosti zemřeli za podivných okolností a se symbolem kříže na zádech. Několik mrtvých přibude i v novém příběhu. Prozradím Vám, že někdo padl za oběť lidem, někdo duchům. Nakonec mi to přišlo trochu překombinované.

Konec je zajímavý a nečekaný hlavně tím, že jedna z obětí převezme štafetu a jde strašit do opuštěného domu.

Anna Potůčková

Elektronickou verzi knihy si můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat