čtvrtek 26. května 2016

Brooklyn je naděje na lepší budoucnost

Colm Toibín: Brooklyn

K největším problémům současného světa patří emigrace uprchlíků ze zemí zasažených válečnými konflikty do Evropy. Téma přistěhovalectví je silné v každé době, o čemž svědčí nový román irského autora.

Colm Tóibín je novinář a spisovatel, který se narodil 30. května 1955 v irském Enniscorthy. Na univerzitě v Dublinu vystudoval angličtinu a historii. Působil jako editor v The Sunday Tribune, přispíval do několika magazínů. Jako zpravodaj procestoval Egypt, Súdán, Afriku a další země. Napsal řadu románů, třeba Mariinu závěť, Víkend v Kalkatě nebo Mistr. Získal několik literárních ocenění. V roce 1994 navštívil Pražský festival spisovatelů. Recenzovaná kniha je z roku 2009, u nás byla vydána nakladatelstvím Mladá Fronta v roce 2015 s dotiskem v letošním roce, má 304 stran a přeložila ji Daniela Theinová.

Brooklyn se odehrává v první polovině padesátých let minulého století a vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy z Irska, která odejde za prací do New Yorku. Eilis nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá nic společného. Dívce se stýská po domově. Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailne prokreslený obraz minulosti, konkrétně irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu. Samotným kořením tohoto obrazu je nevtíravý humor.

Podle knihy byl natočen film, v režii Johna Crowleyho, který se například podílel na několika epizodách seriálu televize HBO Temný případ. U nás měl premiéru 25. února 2016. Hlavní roli ztvárnila americká herečka irského původu Saoirse Ronan, zajímavostí je, že toto jméno znamená v jejím rodném jazyce "svoboda". Dílo se dostalo do výběru na 88. ročník filmových Oscarů a získalo nominace v kategorii nejlepší film, nejlepší herečka a nejlepší scénář. Dále dostalo cenu Britské filmové akademie, za nejlepší anglický film roku.

Zatímco snímek byl zařazen do kategorie romantický, jeho předloha je prezentována jako sociální román. Škatulce odpovídá spíše ta knižní, láska zde má také svoji úlohu. Přistěhovalectví do Spojených států amerických probíhá nepřetržitě od jejího vzniku. Ať už to byli kolonisté na dobytčích vozech, Italové, Irové, Mexičané a spousta dalších, imigranty z naší země nevyjímaje. Mnoho z nich odchodem z vlasti řešilo svoje, zejména existenční problémy a Amerika pro ně znamenala a stále znamená naději na lepší život. Román se věnuje pohledu jedné nezkušené irské dívky.

Miluji dobré příběhy a lidské osudy, ať už v knihách nebo filmech. V tomto případě mě čekalo zklamání, ale to zdaleka neznamená, že musí potkat každého čtenáře. Kniha je skvěle řemeslně napsána. Musím říci, že vybroušený text a skvěle vyprávěné dialogy mě překvapili a po této stránce se mi snad ještě nepoštěstilo přečíst tak dokonalou knihu. Pokud bych ji měl přirovnat ke stavbě, tak si představte naprosto přesně a pečlivě postavený dům, splňující všechny normy a propracovaný do nejmenších detailů. Přesto se v něm nebudete cítit dobře. Dům totiž bude působit chladně.

Zdá se mi, že to je problém knihy. Chybí v ní dějové zvraty, o něco větší tempo příběhu a hlavně emoce. Při jejím čtení jsem měl pocit, že se neodehrává před šedesáti lety, ale v době, kdy čas plynul daleko pomaleji, třeba ve dvacátých letech minulého století. Myslím si, že příběh obdobně působí na většinu čtenářů a diváků, protože nezdá se mi, že by, s výjimkou odborné kritiky, udělal nějakou díru do světa. Pokud máte rádi lehce plynoucí příjemný děj, který vás ani nerozzlobí, ani neuchvátí a nebude nutit k přemýšlení, tak potom je to kniha pro vás. A takovou knihu lze číst kdykoliv a kdekoliv.

Zdroj:http://jansik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=505580
Jan Šik

Tuto e-knihu můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat