čtvrtek 7. července 2016

Co takhle dát odpočinout očím a knihu si pro změnu poslechnout? Audiokniha Marťan vás nezklame.

Andy Weir: Marťan (čtou Jan Zdražil a Jan Vondráček)

Botanik Mark Watney spolu se zbytkem posádky Aresu 3 přistál na Marsu. Měla to být obyčejná mise, jenže pak přišla bouře, která ji nemilosrdně ukončila. A zpečetila také Markův život. Tedy alespoň z pohledu členů posádky, kteří byli nuceni zanechat jeho bezvládné tělo na Rudé planetě a vydat se na cestu domů bez něj. Jenže Mark přežil. Tedy alespoň prozatím. Najednou se z předpokládaných nejdobrodružnějších dvou měsíců jeho života stal boj o přežití na planetě, která pro člověka není právě nejhostinnějším místem ve sluneční soustavě. 

Marťan krátce po svém vydání způsobil úplnou lavinu nadšení a téměř každý, kdo si ho přečetl si ho navždy zařadil na pomyslný žebříček nejoblíbenějších knih. Mark je jednoznačně jedním z největších knižních sympaťáků, kteří kdy byli napsáni. Se svým nezdolným optimismem, přirozenou inteligencí, obrovskými a rozsáhlými znalostmi, sklonem riskovat, bohorovným klidem i v těch nejnemožnějších situacích, dokonalým smyslem pro humor a nekonečnou zásobou hlášek je zkrátka chlápkem se kterým byste s chutí uvízli na opuštěném ostrově nebo rovnou neobydlené planetě. Marťan se může pyšnit filmovým zpracováním a nyní i audioknihou v češtině, jejíž produkce se zhostilo nakladatelství One Hot Book. Marka samotného ztvárnil divadelní, filmový a seriálový herec a muzikant Jan Zadražil a namluvení veškerého dění v NASA se ujal herec, dabér a sborový zpěvák Jan Vondráček. Střídání jejich hlasů je příjemné, přehledně odlišuje Mars od Země, ale přitom nejde o rušivé předěly. Oba muži mají příjemný hlas a po chvíli poslechu si Jana Zadražila bez potíží ztotožníte se sarkastickým, ale vždy dobře naloženým Markem. 

Ani jeden z vypravěčů to nepřehání s nějakou velkou dramatizací, to však neznamená, že by neuměli pracovat s hlasem. Čtení působí přirozeně a přitom můžeme cítit i nepatrné změny emocí, zvláště ve vypjatých situacích, kdy Markovi i ostatním ujede nějaké to zaklení. Mezery mezi kapitolami jsou vyplněny nejrůznějším pípáním, pískáním a cvrlikáním, které si v duchu spojuji spíš se starými arkádovými hrami a hracími automaty, než se supermoderním vybavením multimilionové organizace jako je NASA. Setkala jsem se ale i s názorem, že jsou zvuky poměrně autentické, tak se možná mýlím. Mě však často poměrně vyděsily, zejména, když jsem si Marťana pouštěla jako kulisu k usínání. Zvuky se mi totiž zdály hlasitější a pronikavější, než mluvené slovo.

Ne právě příjemné rozdělovníky mezi kapitolami jsou však jediným negativem, které jsem na nahrávce dokázala najít. I já jsem si Marťana zamilovala jak v psané, tak filmové podobě a audiokniha mi jen připomněla všechny ty pocity, které jsem při prvním setkání s Markem prožívala. Kniha je napsaná poutavě a i technické pasáže v podání autora vyznívají jako dobrodružství.

Audiopodobu Marťana si dovoluji vřele doporučit skalním fanouškům knihy i úplným nováčkům. Hlasy obou mužů se dobře poslouchají a dokážou si snadno udržet vaši pozornost. Artikulace je bezchybná a nevšimla jsem si ani žádných přeřeků nebo zkomolenin. Marťan se zkrátka povedl úplně všem, kdo se na něm podíleli.

Kateřina Chybová

Audioknihu si můžete koupit zde: zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat