úterý 19. července 2016

Nelson, Mari, Kristina. Kdo umí, umí

Tipy do „letní čtečky“? Máme, známe, doporučíme.

Nelson DeMille. Knížky, na kterých vzniká závislost

Nelson DeMille? Sarkasmus, suchý humor a v knížkách, které máme na Palmknihách k dostání, John Corey jako macho hrdina, který si v ničem nezadá se soukromými očky z románů americké drsné školy. Ne, netvrdím, že DeMille píše podobným stylem jako Chandler, Hammett nebo Spillane. Jen mě právě tahle jména napadají, když vidím, jak John Corey jedná, mluví a žije.

První setkání s DeMillem v Ostrovu Antrax pro mě bylo jako zjevení – nevěděl jsem, jestli autor píše vážně nebo jestli si dělá legraci. John Corey byl na můj vkus až moc jiný. Postupně jsem ale jeho bonmotům, které má mnohem záživnější než třeba Miloš Zeman, přivykl. A na každou novou knížku série se těším jako malý kluk.

Mari Jungstedtová. Na Gotlandu se vraždí fakt nápaditě

Mari je výborná. Když vyšla v roce 2012 česky její prvotina Neviditelný, byla představována jako královna severské detektivky. Jestli je na trůnu dnes, těžko říct, v žánru toho vychází každý rok hodně a hodně. Její romány jsou ale skvělé pořád – mají nápaditou zápletku, nejsou to několikasetstránkové eposy (jako třeba knížky Larse Keplera nebo Henninga Mankella) a přečtete je tak za odpoledne, příběhy jsou prosty nelogičností.

Detektivky Mari Jungstedtové jde číst jako samostatné romány, i když vycházejí jako série v hlavní roli s komisařem Andersem Knutasem. Ať vyberete jakýkoli, vedle nesáhnete.


Kristina Ohlssonová. Čtení na jeden zátah

Kristina je stejně výborná jako Mari. A jestli se o Mari říká, že je královnou severské detektivky, Kristina je přezdívána „Stieg Larsson v sukních“. Podle mě přirovnání vůbec nelže, Ohlssonová má totiž stejné kouzlo jako autor Milénia – člověk se jen na chvilku začte… a vystoupí z metra nebo tramvaje o několik stanic dál.

K vodě, na chalupu, do letadla… na dovolenou jsou e-knížky Kristiny Ohlssonové jako dělané. Já je beru na cesty vždycky. Ve čtečce, samozřejmě.Užívejte léto!
Marcel Kupka, Váš (Palm)kniholog ;)


Žádné komentáře:

Okomentovat