čtvrtek 20. října 2016

Příběh z krajiny těžby stříbra stojí za přečtení, tvrdí naše recenzentka

Vlastimil Vondruška: Jáchymovští démoni

Napínavý detektivní příběh, jenž je naplněn spoustou záhad a vy díky tomu nebudete moci spát do té doby, dokud se nedočtete až k samému konci. Je to příběh, který vás zavede do západních Čech a počátků zdejší těžby stříbra. Zavede vás do města Jáchymov.
Kniha, kterou bych vám prostřednictvím této recenze představit, byla poprvé vydána v roce 2016 nakladatelstvím MOBA. Ve stejném roce získává titul i svou elektronickou podobu, kterou naleznete na portálu Palmknihy.cz. Jedná se již o 10. díl série Letopisy královské komory.
„Mladý rytíř Jiří Adam z Dobronína se stane písařem Královské komory a jeho úkolem je dohlížet na pořádek v Údolí svatého Jáchyma, kde se podařilo nalézt stříbro. Do nové osady se stahují horníci z druhé strany hor a s nimi přicházejí lidé, kteří tu hledají obživu, někteří ovšem ne vždy čestnou. Krátce po příjezdu mladého Jiřího Adama dojde k vraždě šenkýře Margolda. Zdá se, že jde o banální zločin, jenže svědci hovoří o dvou démonech. Vyjde najevo, že obdobná vražda se stala před dvěma dny, kdy zemřel řeznický mistr. A aby toho nebylo málo, později dojde k další vraždě.“
Hned, když tato kniha vyšla, věděla jsem, že si ji chci přečíst. Nejen, že je Vlastimil Vondruška jedním z mých oblíbených autorů historické prózy, ale také díky poutavé anotaci. Ke všemu musím přidat krásnou fialkovou obálku, na níž je vyobrazen muž s lucernou a v pozadí krásné obrysy města Jáchymov. Všechno je úžasně propojeno, vyobrazení na obálce ladí s názvem knihy. A my se můžeme těšit na démony.
Příběh je napsán velice napínavě a velice se mi líbilo, že autor vydržel s rozplétáním případu až do samého konce. Dal tak čtenáři spoustu prostoru pro vlastní pátrání po vrahovi. Chvilkami nás zavádí do slepých uliček, což ale dělá detektivní román kvalitním. Takovéto knihy jsou vítány a jsem ráda, že naši čeští autoři dokáží takhle brilantně psát. Další zajímavostí pro mě byla spousta zajímavých historických informací, na jejichž základech byl děj vystavěn. Vyprávění mě chytlo za srdce hned od první stránky, ač se na samém začátku nic moc neděje. I když… musím přiznat, že ač se některé části příběhu mohou zdát bezvýznamné, posléze se budeme divit tomu, jak jsou na konci románu pro rozřešení důležité.
Autor v knize používá spoustu zajímavých jazykových prostředků, kterými dokáže dotvořit tu pravou dobovou atmosféru. Jedním z takových prostředků je jistá míra hrubosti ve vyjadřování, musíme si však při četbě uvědomit, že taková byla doba středověku. Zde se nikdo s nikým a ničím nemazlil. Příběh je vyprávěn v er-formě a objevuje se v něm velké množství dialogů mezi postavami. Rozhovory jednotlivých postav přispívají ke zrychlení tempa děje. Toto tempo je však nutné včas zastavit, aby nevytryskalo do prázdna, a proto se autor uchyluje k popisování prostředí, či charakterů ostatních postav, ale objevují se také barvité popisy situací.
Při čtení si můžeme povšimnout chronologické, paralelní, ale také retrospektivní kompozice. Jednotlivé kompozice se v každé kapitole prolínají. Musíme brát v úvahu fakt, že se jedná o detektivní román, v němž je nutno popisovat události dávno minulé a jednotlivé postavy na tyto chvíle musejí vzpomínat (retrospektiva). Autor zvolil pro své vyprávění posloupný řád (chronologie), kde ale občas hledíme na děj z jiného úhlu pohledu (paralela). Příběh by nebyl celistvý a myslím si, že by byl i vcelku nudný, kdyby jeden z kompozičních postupů chyběl.
Tato kniha se mi velice líbila a musím říci, že její čtení jsem si naprosto užila. Chvilkové mrazení, které však po vyřešení případu jako mávnutím kouzelného proutku zmizelo, bylo nezbytností. Užila jsem si každého slova, které se v tomto díle vyskytovalo. Co se týče jazykové stránky, musím říci, že jsem shledala jen nepatrné množství chybek, ale ty nebyly takové, že by měly změnit vyznění díla při interpretaci. Za brilantně provedenou práci patří panu Vondruškovi velké díky, krásných 100 % hodnocení a pochopitelně i vřelá doporučení dalším čtenářům, protože tato kniha prostě stojí za to.
V neposlední řadě nesmím zapomenout poděkovat portálu Palmknihy.cz za poskytnutí recenzní e-knihy a nakladatelství MOBA za vydání dalšího historického skvostu. Pokud se vám recenze líbila a rádi byste si e-knihu, můžete si ji pořídit zde.

Ivana Pásková

Žádné komentáře:

Okomentovat