úterý 20. prosince 2016

Vánoce klepou na dveře. Zde je tip na knihu s vánoční tématikou

P. D. Jamesová: Vánoční vražda a jiné povídky

Čtyři krátké detektivní povídky od P. D. Jamesové. Autorku mám moc ráda i pro jejího detektiva Adama Dalglieshe.

Tady se ale s Adamem setkáme jen ve dvou povídkách: Dědictví Boxdaleových a Dvanáct vánočních stop. Všechny povídky v sobě mají typický anglický humor, podle mého názoru se hodně podobají dílům Agathy Christie nebo dílům Roberta Galbraitha. Je veliký rozdíl v tvorbě severských spisovatelů a tím neříkám, že je nečtu ráda, ale tady se mi líbí klidné prostředí, určitá noblesa (Adam Dalgliesh určitě je noblesní), většinou tam není moc mrtvol a pátrání probíhá v klidné atmosféře. Já vím, že to není možné, ale je to můj pocit z díla P.D. Jamesové.

Tady určitě hraje roli i to, že dva příběhy mají nějakou vazbu na Vánoce a popis vánoční atmosféry má také něco do sebe. Už jen fakt, kdy vypráví sama autorka v povídce Vánoční vražda, jak slavila Vánoce v domě své babičky, jak na oslavu cestovala až v podvečer Štědrého dne mi přijde až zarážející, ale to proto, že my máme trochu jiný rytmus vánočních oslav – v podvečer na Štědrý den, už jsou většinou rodiny shromážděny, děti netrpělivě čekají na stromeček a na dárky.

V povídce Úplně obyčejná vražda není vánoční atmosféra, ale má velmi zajímavé rozuzlení.

Mně se asi nejvíc líbila poslední povídka Dvanáct vánočních stop – určitě pro to, že tam vystupuje Adam Dalgliesh, který jede na suffolské pobřeží na Vánoce za svou tetou, ale i pro překvapivý konec.

A tak je mi vlastně líto, že jsem tuhle kouzelnou knížku přečetla už před Vánoci, v adventním uspěchaném čase….

Valášková

Knihu si můžete zakoupit zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat